Kissojen suojamaksut muuttuvat

Kisussa pyrimme jatkuvasti kehittämään toimintaamme, jotta yhdistyksen suojaan tulevat kissat saisivat parhaan mahdollisen kohtelun. Yksi tärkeä periaatteemme on, että kaikki yhdistykselle tulevat kissat sterilisoidaan tai kastroidaan. Näin varmistamme kissojen hyvinvoinnin ja ehkäisemme kodittomuutta. Juuri kissojen holtiton lisääntyminen on suuressa määrin syynä siihen, että joudumme auttamaan vuosittain yli 200 kissaa. Haluamme varmistaa, että yhdistykseltä luovutetut kissat eivät omalta osaltaan lisää ei-toivottujen eläinten määrää. Tästä syystä kissojen suojamaksuihin tulee muutoksia.

Kissan suojamaksu on 140e. Aikuiset kissat luovutetaan aina leikattuina, rokotettuina ja loishäädettyinä.

Leikkaamattomien pentujen kohdalla Kisu edellyttää uuden omistajan leikkauttavan kissan 12 kk:n ikään mennessä. Uuden käytännön mukaan yhdistys palauttaa pentukissan suojamaksusta 20e, kun omistaja toimittaa rahastonhoitajalle (yhteystiedot) eläinlääkärin kuitin suoritetusta sterilisaatiosta tai kastraatiosta. Näin pystymme entistä paremmin seuraamaan, että kaikki Kisun kautta otetut kissat todella tulevat leikkautetuiksi.

Kahden pennun yhdessä ottamisessa yhdistys tulee hieman hinnassa vastaan. Tällöin hinta on 260e.

Toisinaan kaksi kissaa etsii erityisistä syistä yhteistä uutta kotia. Tällöin yhdistys tulee vastaan alentamalla suojamaksua 240 euroon kahdesta leikatusta kissasta.

Toisinaan yhdistyksellä on seniorikissoja (yli 10v.) sekä erityistapauksia tapauskohtaisesti. Tällöin tehdään ”erikoisadoptio” jolloin hinta määräytyy sopimuksen mukaan kissa kohtaisesti.

Suojamaksut siis nousevat maltillisesti. Kisun hallitus päätyi tähän ratkaisuun, koska jatkuvasti kohoavat eläinlääkärikustannukset rasittavat yhdistyksen budjettia. Nyt käyttöönotettava maksu on lähempänä todellisia kuluja, joita kissojen kuntoutuksesta syntyy. Yhdistyksemme toimii jatkossakin siten, että kaikki varamme käytetään kissojen auttamiseen.

Näillä muutoksilla yhdistyksen toiminta kehittyy jälleen askeleen parempaan suuntaan ja me kissojen ystävät pystymme luotettavammin takaamaan, että koko ketju kissan pelastamiseksi toimii hyvin viirusilmien parhaaksi!

Hyvää kevättä ja tulevaa kesää toivottaa,
Kissojen suojelu – Kisu ry:n hallitus

Jaa Facebookissa »